Srijeda , 16. Apr, 2025

VIJESTI - NOVOSTI - NEWS

ZAŠTO JE DOŠLO DO POVEĆANJA CIJENA USLUGA KOMUNALNOG JAVNOG DRUŠTVA MAGLAJ?

img

Općinsko vijeće Maglaj je na svojoj posljednjoj sjednici dalo saglasnost na povećanje cijena usluga Komunalnog javnog društva Maglaj – vode i kanalizacije. Posljednje povećanje cijena bilo je 2023.godine, a do tada cijena ovih usluga u Maglaju nije se mijenjala barem 20-tak godina. Tako će fizička lica za isporuku vode sa postojećih 1,00 KM plaćati 1,50 KM, kanalizacije sa postojećih 0,35 KM na 0,50 KM i mjesečni trošak mjeernog mjesta sa postojećih 1,27 KM plaćaće se 1,66 KM. Čime ova poskupljenja pravdaju u KJD Maglaj, pitali smo Šefku Hasanić, direktoricu preduzeća.

 

Odluka o minimalnoj plaći veliki udar na samo poslovanje preduzeća

„Rekla bih da se više radi o usklađivanju cijena sa trenutnim stanjem na tržištu i nastalim troškovima KJD Maglaj. U posljednjim danima 2024.godine, Vlada Federacije BiH donijela je Odluku o povećanju minimalne plaće sa 619 na 1.000 KM.

U KJD Maglaj od 49 radnika, njih 41 ima minimalnu plaću, pa je Odluka Federalne Vlade o povećanju iznosa minimalne plaće, veliki udar na samo poslovanje preduzeća. Odluka Vlade Federacije BiH o subvencioniranju minimalnih plaća ne odnosi se na komunalna preduzeća i mi nemamo pravo na subvencije kao ostala privredna društva. Takođe, krajem 2023.godine Zakonom o električnoj energiji, KJD Maglaj je izgubilo status povlaštenog snabdjevača električnom energijom i prešli smo na tržišno snabdijevanje električnom energijom. Tim Zakonom, Federalna Vlada je komunalna javna društva, ne samo u Maglaju, nego i u čitavoj Federaciji, stavila u rang privrednog subjekta. Da pojasnim, naš januarski račun 2024.godine za utrošenu električnu energiju iznosio je oko 8,000 KM, a u januaru 2025.godine oko 16.000 KM“, rekla je za naš portal direktorica KJD Maglaj, Šefka Hasanić. Kako pojašnjava naša sagovornica, ovakvu situaciju u preduzeću nisu gledali bez nekih konkretnih poteza. Odlučili su ublažiti koliko-toliko nastalo stanje instaliranjem solarne elektrane u blizini vodovoda u Misurićima, a proces javne nabavke je u završnoj fazi. „I to je dugotrajan proces, probni period traje šest mjeseci, a efekte solarne elektrane možemo očekivati tek naredne godine“, pojasnila je Hasanić i naglasila da su sve ove odluke Vlade Federacije BiH uticale na potrebu usklađivanja cijena usluga.

 

U EU godišnje usklađuju cijene u javnim preduzećima

„Zakonom, cijene naših usluga korigujemo kroz odluke Općinskog vijeća. Praksa iz drugih država, kao što su zemlje EU, tamo se radi godišnje usklađivanje cijena u skladu sa troškovima nastalim u javnim preduzećima. Ovo se odnosi i na cijene komunalnih usluga. Komunalnom javnom društvu Maglaj potrebno je oko 540.000 KM na godišnjem nivou da bi se ispoštovale ove tri odluke. Od tog je oko 300.000 KM osigurana samo KJD Maglaj kroz svoj rad, a 240.000 KM je potrebno sredstava planiramo ubrati na osnovu usklađivanja cijena naših usluga“, naglasila je direktorica Hasanić i dodala. „Mi imamo vrlo specifičan proces proizvodnje vode. Nemamo prirodinih izvora, prošle godine zbog suše tri mjeseca nije bilo dotoka sa rijeke Bistrice, nego smo koristili tehnološku vodu koju dobijamo iz kompanije Natron-Hayat, a u samom startu radi se o skupljem procesu od tretiranja vode sa prirodnog izvora. Ovdje se radi o jako složenom tehnološkom procesu proizvodnje vode, a samim tim veća je i cijena vode. U konačnoj kalkulaciji cijena i troškova, trošak proizvodnje kubika vode je 2,80 KM, a ne 1,50 KM koliko mi u suštini naplaćujemo“, istakla je na kraju razgovora Šefka Hasanić, direktorica KJD Maglaj.

NBr.