Dvostruko ubistvo u Kalesiji, kada je monstrum ubio svoju suprugu i maloljetnog sina, motivisalo je članice Udruženja „Fontana-Stari grad“ Maglaj da dignu svoj glas protiv sve češćih slučajeva nasilja nad ženama i femicida, završnog čina nakon dugotrajnog nasilja u porodici. U prošloj godini na području općine Maglaj prijavljeno je 38 slučajeva nasilja u porodici. U 2025.godini već tri. Najveći broj nasilja počinio je suprug nad suprugom, a ima i slučajeva nasilja djece nad roditeljima. Sve žrtve nasilja su žene, supruge i majke. U ovim slučajevima nasilja izrečeno je više od 70 zaštitnih mjera.
Izmijeniti zakon i pooštriti kazne za nasilnike
Unatoč hladnom danu, pozivu članica Udruženja žena „Fontana-Stari grad“ Maglaj na protestnu šetnju odazvali su se brojni građani i građanke, stari i mladi, učenici i sportisti, a podršku su im dale i članice Udruženja „Snaga Žene“, Neformalna grupa žena iz Kopica te Odjela za brak i porodicu MIZ Maglaj. Učesnici mirne šetnje prije svega su odaslali poruke suosjećanja porodici ubijene Inele Selimović i njenog 13-godišnjeg sina. „Teško je više i brojati žrtve nasilja. Statistika kaže da je samo u posljednjih pet godina ubijeno je više od 60 žena. Alarm je ovo da se svi uključimo, da mijenjamo zakone, da se pooštre kaznene mjere“, poručila je Mejrima Islamović, predsjednica Udruženja žena „Fontana-Stari grad“ Maglaj. „Ljudi se sve više boje, a svakim danom je sve više ružnih stvari koje se dešavaju ženama, očito je da su ostale bez zaštite. Nedostaju i oštrije zakonske kazne, žene se boje prijaviti nasilje, inertni smo u zgradma gdje živimo i bojimo se prijaviti kada čujemo viku, galamu, bojimo se posljedica. Danas šaljemo poruku – morate zaštititi žene: adekvatni zakoni, sudstvo i policija“, poručila je Jasminka Hadžišehić, članica Udruženja. „Danas pokazujemo da smo protiv svakog oblika nasilja u porodici. Mi kao pojedinci takođe smo odgovorni u prevenciji i zaštiti od nasilja, jer svako od nas može svojim ličnim stavom i djelovanjem uticati i unaprijediti zdravo okruženje bez nasilja“, dodala je Armina Mustabašić, članica Udruženja.
Ohrabrimo se u smislu prijavljivanja nasilja
Nakon mirne šetnje u Čabrinoj kafani gdje se i nalaze prostorije Udruženja „Fontana-Stari grad“, organizovana je tribina tokom koje su o ovoj problematici govorili Alen Mušić, komandir Policijske stanice Maglaj i mr. Jasmina Hasanić, socijalna radnica iz Centra za socijalni rad. Oni su, prije svega, pozdravili inicijativu članica Udruženja žena „Fontana-Stari grad“, da se mirnom šetnjom da doprinos borbi protiv nasilja nad ženama. „Policija djeluje kada se već desi slučaj nasilja u porodici“, kazao je komandir PS Maglaj Alen Mušić i pojasnio šta to policija poduzima kada se prijavi slučaj nasilja u porodici i kakve zaštitne mjere mogu biti izrečene da se zaštiti žrtva od nasilnika. „Poručujem da se ohrabrimo u smislu prijavljivanja nasilja, bolje je prevenirati nego se baviti posljedicama“, naglasio je Mušić. Brojni su razlozi zašto nam se dašavaju slučajevi nasilja u porodici – alkoholizam, traume, prije svega ratne, ekonomske prilike ali i savremene tehnologije koje utuču na odnose i komuniakciju u porodici. „Ima slučajeva da članovi porodice izmedju sebe komuniciraju putem viber grupa i društvenih mreža. Moramo se vratiti tradicionalnim vrijednostima odgoja djece i zapitati se kako ih odgajamo. Nasilnik se ne postaje, to je prije svega naučeno ponašanje. To bi bila i moja poruka – vratiti značaj porodici, vratiti kvalitetnu komunikaciju među članovima porodice i sve ono što smo mi nekada imali na ovom području: veliku bliskost među članovima šire porodice“, poručila je socijalna radnica Jasmina Hasanić. Bahra Bradarić, predsjednica Udruženja „Snaga Žene“ i Arnela Tumbić, PR općine Maglaj u ime načelnika Suljakovića, dale su podršku i pohvalile posljednju aktivnost članica Udruženja, a nakon tribine u prostorijama udruženja „Fontana-Stari grad“ organizovano je i zajedničko druženje uz kafu i ručak koji su pripremile vrijedne članice ovog maglajskog udruženja.
NBr.