Klizište koje se pokrenulo 7.januara na području Mjesne zajednice Novi Šeher, naselje Mladoševica, trenutno miruje. Procjene govore da je klizištem ugroženo 50 hekatara. Klizište se pokrenulo, podsjećamo još 2014. godine, i ovo područje označeno je kao crvena zona i na njemu nije bila dozvoljena nikakva gradnja, iako je bilo zahtjeva. Stručnjaci Federalnog zavoda za geologiju već su bili na terenu i uradili preliminarne analize koje su bile nužne kako bi se procijenilo koliki je broj domaćinstava ugrožen ovim klizištem. Prema nekim podacima, samo za sanacionice mjere na ovom području biće potrebno izdvojiti oko 100.000 KM
Imamo smještaj, nismo beskućnici
Nakon proglašenja stanja prirodne nesreće sedam porodica je iseljeno iz svojih domova, ukupno 18 osoba, od kojih dvoje djece. Mještani su pretrpjeli prije svega veliku traumu, a onda i materijalnu štetu. Među njima su i porodice Edina Suljevića i Mirka Markanovića. Mirko svako jutro dođe na svoje, napravi kafu, sjedne u garažu i popije je uz suze. „Kada se život lijepo posložio, desilo nam se ovo. Ne tražim marke ni od koga. Dajte mi zemlju, napravite kuću kao što je ova i pomoćne zgrade, bilo gdje i ja ću biti zadovoljan. Nudili mi stan, ja da sam htio u stanu živjeti ne bih sebi napravio kuću“, kazao nam je Mirko.
Iz kuće koju ugrožava klizište Edin je iselio sa suprugom i troje odrasle djece. „Živimo sada u dvije sobe, ali nismo beskućnici. Nisam ja želio da se ovo desi da bih od nekoga nešto naplatio. Marka mi ne treba – spasite mi kuću. Nisam odustao ni 2014.godine. Meni ovo vrijedi čitav život, svaki sam dinar uložio u ovu kuću. Onaj ko je uzrokovao da se ovo desi, neka mi spase kuću“, ispričao nam je Suljević.
Članovi delegacije uvjerili se u razmjere katastrofe
Nedžad Lokmić, ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno oslobodilačkog rata, Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike, Nerin Dizdar, ministar raseljenih osoba i izbjeglica, Aldin Brašnjić, privremeni direktor Federalne uprave Civilne zaštite i Maid Suljaković načelnik općine sa Aidom Bašić i Aidom Hadžić, predsjedavajućom i dopredsjedavajućim Općinskog vijeća i saradnicima, posjetili su Mladoševicu i na licu mjesta uvjerili se u razmjere velike katastrofe.
Evo šta su nakon obilaska ovog područja izjavili za medije:
Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike: „Želimo da budemo podrška kada je u pitanju sanacija jednog od najvećih klizišta u Federaciji BiH ali i stanovnicima ovoga kraja. Nećemo ih ostaviti kada su naše nadležnosti u pitanju, a ako svi zajedno damo svoj doprinos treba li bi pronaći najbolje rješenje“.
Nerin Dizdar, ministar raseljenih osoba i izbjeglica: „Što se tiče Vlade Federacije BiH mi smo spremni interventno osigurati podršku stanovništvu koje je iseljeno. Spremni smo snositi troškove alternativnog smještaja na području općine Maglaj kao i komunalija. Izvjesno je da će se stanovništvo morati izmjestiti sa ove lokacije, te će se morati izgraditi novi objekti. To će sve biti regulisano zakonima koji će lokalnoj zajednici omogućiti prijenos vlasništva nad novoizgrađenim objektima i zemljištem. Općina ne raspolaže zemljištem koje može dodijeliti pa i ona mora izvršiti neku vrstu eksproprijacije, odnosno kupovine alternativnih lokacija. Osiguraćemo sredstva za nove objekte koji se budu trebali graditi i Vlada Federacije BiH će snositi svoj dio troškova“.
Nedžad Lokmić, ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno oslobodilačkog rata: „Na sjednici Vlade Federacije vjerovatno u ponedjeljak jedan od nas ministara tražiće dopunu dnevnog reda, detaljno informisati Vladu i nadam se imati konkretne zaključke sa sjednice. Svako od nas će u svome resoru nastojati učiniti sve što može i maksimalno pomoći ovim ljudima, a čitavu ovu situaciju delegirati i na državni nivo. Ovo je ogroman zalogaj za općinu pa i ZDK, bez federalnog i državnog nivoa teško da se može bilo šta konkretno učiniti. Kada dobijemo izvještaje treba ispoštovati savjete struke i pomoći stanovništvu što se više može“.
Aldin Brašnjić, privremeni direktor Federalne uprave CZ: „Federalna uprava CZ može hitno reagovati akontacijom od 20.000 KM kao i Kantonalna uprava CZ. To su inicijalna sredstva od 40.000 KM da se nešto konkretno uradi u prvo vrijeme. Takođe, općini ćemo staviti na raspolaganje bager na neograničeno raspolaganje za daljnji iskop kanala“.
Maid Suljaković, načelnik općine: „Računamo da su štete na ovom području višemilionske. Mi smo već formirali komisije za procjenu šteta koje će raditi u narednom periodu. Općina Maglaj, kao i većina općina, nema budžet sa kojim može sanirati klizišta ovakve vrste. Na općini imamo registrovano 118 klizišta manjih razmjera i svake godine u budžetu predvidimo sredstva za hitne i preventivne mjere, za sanacije i sprječavanje ovakvih klizišta. Potpunu sanaciju ovog klizišta ne možemo izvršiti bez podrške viših nivoa vlasti i nadležnih institucija“.
NBr./maglaj.net