Srpska pravoslavna crkva (SPC) danas proslavlja Badnji dan, pripremajući se za najradosniji hrišćanski praznik Rođenje Isusa Hrista – Božić. U pravoslavne domove se na taj dan unosi badnjak. Na taj dan ujutro najstariji muški ukućanin usiječe hrastovo ili cerovo drvo – badnjak, koji treba odsjeći s tri udarca tako da padne na istok. Badnjak predstavlja simbol drveta koje su, kako kaže predanje, pastiri donijeli Josifu i Mariji da založe vatru i zagriju pećinu u kojoj je rođen Isus. Badnjak se pali uoči praznika i gori do Božića kada se objavljuje radost Hristovog Rođenja. Dogorijevanje badnjaka je simbol rastanka sa starim vjerovanjima i prihvaćanje nove svjetlosti koja dolazi sa vjerom u Novorođenog Hrista. Svi običaji imaju smisao hrišćanskog zajedništva, pa se smatra da se ljudi okupljeni oko badnjaka zagrijavaju ljubavlju i slogom, a njegovu svjetlost unose u mrak neznanja i praznovjerja.
Uoči Božića slamom se posipa pod i domovi se pretvaraju u Vitlejemsku pećinu u kojoj je rođen Bogomladenac Isus koji je povijen u slamu i kojem su se najprije poklonili pastiri. U seoskim kućama slama leži i po tri dana dok se u gradovima u domove unosi svežanj slame koja se postavlja uz badnjak. Na Badnji dan se peče božićna pečenica, pripremljena prethodnog dana, na Tucindan. U pravoslavnim kućama Badnje večer je obiteljski praznik kada se ukućani okupljaju oko obvezno posne trpeze – posna jela, riba, suhe šljive, orasi…
Poznat je raspored božićnih bogosluženja na maglajskoj parohiji. Danas, na Badnji dan bogosluženje u crkvi u Docu je od 15,00 sati, u Bočinji u 16,00, a u Maglaju od 18,00 sati. Nakon večernjeg bogosluženja u porti hrama Svetog Ilije Proroka biće zapaljen badnjak uz vatromet i narodno veselje u Zov zavičaja. U ponoć, u noći sa 6. na 7.januar, u maglajskom hramu služiće se Sveta Liturgija uz lomljenje česnice. Sretnog pronalazača očekuje zlatnik iz česnice.
NBr./maglaj.net