Srijeda , 04. Dec, 2024

VIJESTI - NOVOSTI - NEWS

Dva projekta dobila podršku kompanije Natron-Hayat (FOTO)

img

Projekti koje je Mješovita srednja škola Maglaj kandidovala na Konkurs „Zeleni izazov“ koji je raspisala maglajska kompanija Natron-Hayat bili su vrlo uspješni. Tako je projekat izgradnje mini solarne elektrane za osvjetljenje školskog natpisa sekcije informatičara koju vodi prof. Azur Suljičić osvojio prvu, a drugu nagradu na konkursu osvojio je projekat „Recikliraj-investiraj“ sekcija mladi tehnolozi i mladi ekonomisti sa prof. Azrom Pašić i prof. Aidom Hadžić.

Uskoro svijetleći natpis na objektu maglajskih srednjih škola

Na času informatike kada je svojim učenicima govorio o temi interakcije između čovjeka i računara, rodila se ideja za realizaciju ovog projekta jer govorilo se i o alternativnim izvorima energije i koja je uloga računara u svemu tome. „Uvidjeli smo da nemamo svijetleću reklamu na objektu škole, da se troši puno novca za rasvjetu i zašto ne bi pokušali sami nešto uraditi. Ideju koja se rodila prošle godine, doradili smo i pretvorili u pravi projekat i kandidovali na konkursu 'Zeleni izazov'. Povezali smo elektro struku, bravare i zavarivače, profesore mašinske i elektro struke, pronašli smo u Zavidovićima firmu koja nam može izgravirati svijetleću reklamu većih dimnezija. Na natpisu su obje srednje škole, simbol Sunca ali i riječi 'Powered by Sun and natron-hayat'. Na moje iznenađenje osvojili smo prvo mjesto, što je jako obradovalo i moje učenike i mene. Ono što treba istaći da je cijeli projekat djelo učenika koji su istraživali šta im je neophodno do same realizacije, a oko ovog projekta okupio se gotovo cijeli kolektiv pa ćemo napraviti nešto zaista korisno. Putem solarnog panela, dobijaćemo energiju za osvjetljenje panela, akumuliraćemo je u akumulator koji smo dobili, a programeri su imali zadatak da programiraju kada će se svijetleća reklama paliti i gasiti“, kazao nam je u razgovoru prof. Azur Suljičić, koji nam je otkrio da mu je želja realizovati projekat snabdijevanja cijele škole električnom energijom putem solarnih panela koji bi bili postavljeni na krov škole, radionica ali i krov buduće sportske dvorane.

Radi se finansijski vrijednom projektu od oko 300.000 eura, koji bi školama donio dodatne uštede, a na mjesečnom nivou proizvodilo bi se 570 kWh električne energije, naravno u zavisnosti od godišnjeg doba.

Smeće nije otpad

Drugoplasirani projekat „Recikliraj-investiraj“ samo je nastavak dugogodišnjeg projekta kojeg realizuju prof. Pašić i prof. Hadžić, otkako se u školi upisuju kombinovana odjeljenja hemijskih tehnologa i ekonomskih tehničara. Tako hemijski tehnolozi edukuju učenike, rade prezentacije kojima pokazuju kako se reciklira plastika i koji je značaj recikliranja, dok ekonomisti daju ekonomsku računicu, koliko je reciklaža isplativa, odnosno da smeće nije otpad. „Realizovali smo u školi nekoliko sličnih projekata. Imali smo takmičenje u sakupljanju plastičnih čepova, aplicirali smo naše projekte i Ministarstvu za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoliša, a od tih sredstava napravili smo spremnike za odlaganje plastičnog i aluminijskog otpada. Našu učenici su tokom stručnih ekskurzija imali priliku vidjeti i kako se u zeničkoj ALBI reciklira otpad, a od Lidera smo dobili sredstva pa smo napravili veliku žičanu bocu koja je namijenja isklučivo za odlaganje plastike“, ispričala nam je prof. Aida Hadžić.

I drugonagrađeni projekat takođe se realizuje se u saradnji sa profesorima i nastavnicima koji vode praktičnu nastavu u stručnim radionicama. U najkraćem, motor bušilice iskoristiće se za mehanizam za sabijanje plastičnih flaša i aluminijskih konzervi. Na taj način prikupljene sekundarne sirovine zauzimaće manje prostora. „U objektu srednjih škola uređeno je nekoliko ekoloških kutaka, a pored prostora za odlaganje sekunadrnih sirovina tu su i dva 'zelena zida', đulistan, mjesto gdje se djeca druže i odmaraju, a opet su okruženi zelenilom. Sva sredstva koja prikupimo prodajom plastične i aluminijske ambalaže iskoristićemo za neke nove projekte, a želja nam je napraviti još žičanih korpi za odlaganje PVC boca i da ih poklonimo osnovnim školama kako bi na recikliranje podstakli i mlađe učenike“, dodala je prof. Azra Pašić.



N.Br./maglaj.net