Na današnji dan formirana 201. maglajska brigada
Polaganjem cvijeća na centralno spomen obilježje šehidima-poginulim braniocima i civilnim žrtvama rata u Parku ljiljana i učenjem fatihe, počelo je obilježavanje 32.godišnjice od formiranja 201., a kasnije 327. „Viteške“ bbr. Maglaj. Udruženje 327. „Viteška“ bbr. i ove godine je bilo nosilac svih aktivnosti u povodu ovog značajnog datuma. Stihovi pjesama „Maglaj je moj grad, vi nećete proći“, „327 svi smo k'o jedan“, ali i arhivski video materijal oslobađanja maglajskih prostora u septembru 1995.godine, prisutne na svečanoj akademiji vratilo je u ratne godine, a mladima pokazalo kako se branila i odbranila domovina i Maglaj.
Ponos, drugarstvo, herojstvo
Prva maglajska brigada formirana je 6.novembra 1992. godine. Od manje vojne formacije Štaba TO, maglajska brigada prerasla je u 201., odnosno 327.brigadu koja je s pravom i zaslugama maglajskih heroja dobila i zvanje „Viteška“. Od prvih junskih granatiranja, septembarske ofanzive, oslobađanja kote Spahića gaj, Pazarića pa do oslobodilačkih akcija iz septembra 1995.godine, golobradi mladići sa neadekvatnim naoružanjem hrabro su se suprostavile brigadama i korpusima četvrte vojne sile u Evropi. Za slobodu ovoga kraja život je dalo 448 šehida-poginulih boraca, 2036 boraca teže je i lakše povrijeđeno, poginulo je 197 civila, od kojih 54 djece. Teže i lakše je ranjeno 620 civila, a 1333 osobe imaju status logoraša. „Kada se sjetim 6.novembra 1992.godine prvo osjetim ponos, sjetim se velikog drugarstva između saobraca, a posebno poštovanja prema onima koji više nisu među nama. Mi, pripadnici maglajske brigade, bili smo posebno cijenjeni zbog svoje hrabrosti, pa nije ni čudo da mnogi tvrde da je maglajska brigada bila jedna od najboljih jedinica u ratnim godinama“, ispričao nam Fuad Terzimehić, pripadnik maglajske brigade.
Svečanoj akademiji prisustvovala i delegacija zapovjedništva 2.rendžerske pukovnije OS BiH
Obilježavanju godišnjice formiranja 327.“Viteške“ bbr. Maglaj prisustvovali su brojni gosti, nekadašnji pripadnici maglajske brigade, članovi boračkih udruženja, djeca iz škola i vrtića, kao i delegacija zapovjedništva 2. pješačke (rendžerske) pukovnije OS BiH. U ime organizatora, prisutnima se obratio Nedim Ibrahimefendić. „Sa slobodom nema kalkulacija, ona se brani bez obzira na ogromne žrtve, bol, patnju, odricanja jer život bez slobode to i nije. Zato za sve nas koji smo danas tu i one koji će tek doći, pojam slobode nije samo sedam slova, nego svaki treptaj oka svih onih koji su dijelili sudbinu grada koji je trebao pasti, ali nije i nikada neće“. Mirsad Mahmutagić, načelnik općine, zahvalio se Udruženju 327. „Viteška“ bbr. koji njeguju tradiciju odbrambeno-oslobodilačkog rata, prenose istinu o dešavanjima u BiH i Maglaju. „Istinom se borimo protiv zla i laži kojima se žele izjednačiti sve strane u BiH. Nikada žrtva i agresor nisu bili isto. Mi smo bili žrtve, mi smo bili branioci“, naglasio je Mahmutagić. U ime Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, prisutnima se obratio savjetnik ministra Danijel Pašić i zahvalio se pripadnicima maglajske brigade na poklonjenoj slobodi. „Svima nama ste ostavili u amanet da pričamo o herojstvu pripadnika 327. brigade i cijele Armije Republike BiH“, dodao je Pašić.
Plaketa posthumno dodjeljena porodici rahmetli Saliha Kruške
I ove godine dodjeljene su zahvalnice i plakete. Zahvalnica je uručena RTV Maglaj, vrijednom hroničaru dešavanja tokom ratnih godina, a primili su je Amela Hidić i Goran Tepavac, nekadašnja direktorica i tehnički direktor RTV Maglaj te Mahir Čaušuć, sadašnji direktor lokalne medijske kuće. Zahvalnicu je dobila i Osnovna škola „Maglaj“ te nekadašnji pripadnici maglajske brigade – heroji odbrane ovih prostora Vahid Muminović-Keza i Sabahudin Halilović-Budo, a Plaketa – najveće priznanje koje udruženje dodjeljuje svake godine, posthumno je dodjeljeno porodici Saliha Kruške. Plaketu je primio njegov sin, Senad Kruško. Takođe, prigodan poklon predstavnici udruženja uručili su i načelniku Mahmutagiću u znak zahvalnosti za uspješnu saradnju tokom proteklih godina. Svečana akademija bila je prilika i da se nagrade najbolji na literarnom konkursu. Ove godine nagrade su otišle u ruke: Nahle Kadušić, učenice Osnovne škole „Novi Šeher“, Aline Krupić iz Osnovne škole „Maglaj“ te Amne Hasanić, učenice „Prve osnovne škole“ Maglaj. U programu svečane akademije učestvovali su Azahari Omersoftić, Ena Blitović i članovi KUD „Sedef“ Bijela Ploča.
N.Br./maglaj.net