ODOBRENA SREDSTVA ZA ZAMJENU OGRADE NA GRADSKOM MOSTU, USKORO I POČETAK RADOVA NA IZGRADNJI POSLJEDNJE DIONICE U ULICI SREBRENIČKIH ŽRTAVA RATA
Brojni infrastrukturni projekti kojima je cilj poboljšati kvalitet života svih stanovnika općine Maglaj, koji su realizovani ali i one za koji su tek odobrena sredstva, kulturni i sportski sadržaji u znaku kojih je ljeto u Maglaju, povod su za intervju koji je Mirsad Mahmutagić, načelnik općine Maglaj, dao za naš portal.
Kako vama izgledaju radovi na području općine Maglaj?
Svake godine apliciramo projekte prema različitim nivoima vlasti, prema međunarodnim organizacijama a rezultat toga rada vidimo od kraja prošle i tokom ove godine kada smo realizovali cijeli niz kvalitetnih projekata ili je njihova realizacija u toku za cijelo područje općine Maglaj. Za neke tek raspisujemo tendere pa će biti realizovani u narednom periodu. U gradu je trenutno u toku rekonstrukcija ulice Srebreničkih žrtava rata. U međuvremenu smo osigurali i preostala potrebna sredstva za nastavak radova, teneder je raspisan u srijedu, 7. augusta, tako da će ova ulica u cjelosti biti rekonstruisana do kružnog toka kod tvornice Natron-Hayat.
Ono što me posebno raduje jeste da smo obezbijedili 800 hiljada KM za početak rekonstrukcije Starog grada. Prvi radovi, prema potpisanom okvirnom sporazumu, koji će se početi izvoditi u nekoliko narednih dana jeste zamjena ograde na gradskom mostu koja je potpuno dotrajala. Pored ograde, zamijeniće se i rasvjetni stubovi, a nakon toga prećićemo na sanaciju i rekonstrukciju platoa između Čabrine kafane i Kuršumlija džamije, a nakon toga i Trga Alije Izetbegovića gdje je kaldrma.
Potpisan je ugovor i za sanaciju saobraćajnice između Viteške i ulice Sulejmana Omerovića Cara, ulica koja ide između objekta novog hotela i nekadašnje zgrade SDK-a prema novoizgrađenom parkingu. Ovaj projekat kandidovali smo nekoliko puta u posljednih četiri-pet godina i sada smo dobili sredstva. Ugovor bi trebao biti potpisan ovih dana pa bi se uskoro moglo početi i sa radovima. Uređuje se i prostor izmedju ulica Sulejmana Omerovića Cara, Sarajevske i 1.marta, vrijedan projekat jer ovdje nikada nije bilo parking prostora, pristupnih puteva ni trotoara. Naredni projekat je uređene platoa kod objekta kineskog zida, od ulice Abdulaha Mahmutagića prema Viteškoj ulici te kompletiranje dokumentacije za izgradnju kružnog toka na raskrsnici Viteške i Bosanske ulice.
Šta je sa mjesnim zajednicama i projektima u oblasti infrastrukture?
Raspisani su tenderi za asfaltiranje putnog pravca od Moševca prema Ravnoj, za izgradnju fekalne kanalizacije u Novom Šeheru te uređenje platoa pored stadiona u Novom Šeheru. U toku je tenderska procedura za projekat spajanja asfalta prema Gračinom Brijegu kao i dio puta koji spaja Stari grad i izlazi na saobraćajnicu od Borika prema Gračinom Brijegu. U pripremi je i tender za rekonstrukciju puta u Ravnoj, obezbjeđena su sredstva za presvlačenje asfaltom betonskog puta u Kopicama. Radiće se i dio saobraćajnice od Misurića prema Ošvama, osigurana su sredstva za put u Straištu, a u toku je i tenderska procedura za izgradnju spomen-obilježja na Bijeloj Ploči i rekonstrukciju spomen-obilježa u Jablanici. Svake godine, osim ovih projekata, općina obezbijedi određena sredstva za realizaciju infrastrukturnih projekata, pa smo u pripremi za realizaciju projekata od novošeherskog područja, od Kopica do Kosove te od Bočinje do Jablanice. Očekuje nas dosta radova i realizacija uspješnih projekata koje smo aplicirali i za koje su nam odobrena sredstva.
Federalno ministarstvo prometa i komunikacija odobrilo je sredstva od 350.000 KM koja će biti utrošena u projekte koje ste naveli, dok je Federalno ministarstvo razvoja i poduzetništva izdvojilo 300.000 KM za poslovne zone Liješnica i Novi Šeher. Dio sredstava dobijen je i od Ministarstva za privredu ZDK. Šta je planirano?
U skladu sa aplikacijama koje smo sačinili, dio sredstva upotrebljen za osiguranje zemljišta u Novom Šeheru, da bi počeli sa izgradnjom infratrukture unutar područja predviđenog za izgradnju poslove zone, a dio sredstava će biti utrošen u nastavak projekta izgradnje saobraćajnice u Poslovnoj zoni Liješnica.
Uređeni dio Aleje ljiljana od objekta Karingtonke do ulice Sulejmana Omerovića Cara, nakon rekonstrukcije ima sasvim drugi izgled. Da li je urađeno sve što je planirano?
Na ovom dijelu u planu je postavljanje klupa, kanti za otpatke i žardinjera za cvijeće. Zadovoljni smo konačnim rezultatom, a ono što je bitno za reći jeste da je urađena kompletna projektna dokumentacija i za nastavak uređenja Aleje ljiljana do spoja sa ulicom Srebreničkih žrtava rata. Aplicirali smo za drugu fazu radova i očekujemo rezultate. Kada se osiguraju sredstva, nastavljamo sa radovima.
Završeni su radovi na izgradnji obaloutvrde na desnoj obali Bosne, od gradskog mosta prema Uzeir-begovom konaku. Ali, šta je sa projektom izgradnje obaloutvrde na lijevoj obali od gradskog do željezničkog mosta? Uoči same pandemije, UNDP je izdvojio sredstva za realizaciju ovog važnog projekta.
Agencija sliv rijeke Save osigurala je sredstva za realizaciju projekta izgradnje obaloutvrde na desnoj obali Bosne u skladu sa našom aplikacijom, a kada je u pitanju lijeva obala Bosne, u pravu ste, o tome se razgovoralo pred samo pandemiju. Mi smo prošle sedmice imali sastanak sa predstavnicima Agencije sliv rijeke Save i UNDP i to je projekat koji je izvjestan. Općina Maglaj je uradili svoj dio obaveza koje se odnose na kupovinu zemljišta potrebnog za izgradnju obaloutvrde. Od predstavnika UNDP i Agencija sliv rijeke Save smo dobili informaciju da će se krenuti u realizaciju ovog projekta, prvo će se raditi jedan projekat u Gračanici, a onda je na redu Maglaj.
Zna li se kada bi mogla početi izgradnja sportske sale kod objekta srednjih škola? Radi se o projektu vrijednom 800.000 KM a prema potpisanom sporazumu posao je dobila tešanjska firma Inter.
Kada su u pitanju aktivnosti općine Maglaj na ovom projektu, mi smo ih završili u potpunosti. Očekujemo da odabrani izvođač svaki dan uđe u posao. Zašto se još nije počelo sa radovima razlog je što još nije završeno izdavanje građevinske dozvole koja treba da glasi na škole, sa resornim Ministarstvom rješavamo pitanje zemljišta koje će biti izuzeto za obaloutvrdu koju smo ranije pomenuli, kao i za izgradnju sportske dvorane tako da se nadam će građevinska dozvola uskoro biti izdata, a samim tim izvođača radova uvešćemo u posao.
Zahvaljujući nizu kulturnih i sportskih sadržaja: otvaranju „Studentskog ljeta“ i Reviji urbane kulture, „Maglaj Spirit Weekendu“, Memorijalnom turniru u odbojci na pijesku „Jasenko Softić“, turnirima u Maglaju, Domislici, Kosovi te Ravnoj kao i „Studentskom ljetu“ koje je pred nama, Maglaj je u svijet poslao sliku grada koji ulaže i cijeni kulturu i sport, afirmaciju mladih i nastavak tradicije.
Taj vikend u Maglaju je bilo zaista prelijepo zahvaljujući kulturnim ali i sportskim dešavanjima koja su bila na programu. „Maglaj Spirit Weekend“ je okupio lokalne ali i kulturne radnike iz regiona, okupilo se dosta mladih i zainteresovanih sugrađana, bile su to dvije predivne noći. Ja se zahvaljujem organizatorima na čelu sa našim sugrađaninom Adijem Softićem, zaista je bilo prelijepo. Ljeto je u znaku niz različitih sportskih dešavanja, kako u Maglaju tako i na području mjesnih zajednica, pred nama su i završne večeri festivala „Sudentsko ljeto“ koje su planirane posljednjeg vikenda u augustu. Sve ide svojim tokom, Organizacioni odbor je zadužen za realizaciju, a ovo je prilika da se zahvalim mladim volonterima koji se svake godine uključe u realizaciju „Studentskog ljeta“ i daju veliki doprinos svojim trudom. Svjedoci smo da puno naših sugrađana koji žive i rade u inostranstvu, dio godišnjeg odmora provode ovdje i drago mi je da su ih privukli kulturni i niz sportskih sadržaja koji su organizovani – od memorijalnih turnira u odbojci i nogometu do turnira veterana. Ovo je svakako bila prilika za intenzivnije druženje sa njima.
Maglaj, kao i brojne druge sredine, ovih vrelih ljetnih mjeseci ima problem sa vodosnabdijevanjem. Na snazi je treći stepen redukcije u isporuci vode.
Ove vremenske neprilike dovele su do toga da su vodostaji na minimumu ili su čak pojedine manje rijeke i potoci presušili. Korisnici gradskog vodovoda su u nezavidnom položaju, Bistrica je skoro presušila. U srijedu sam imao sastanak sa direktoricom KJD Maglaj Šefkom Hasanić, vidjeli smo da su bazeni na Bistrici potpuno prazni, dio vode dobijamo iz tvornice Natron-Hayat. Ta voda zbog tehnologije koja se koristi, ne može se sva iskoristiti, niti se može pustiti direktno u vodovod. Nažalost, redukcije će biti naša svakodnevnica do značajnijih padavina. Zato apelujem na korisnike gradskog vodovoda da vodu troše što racionalnije.
N.Br./maglaj.net