Srijeda , 02. Apr, 2025

VIJESTI - NOVOSTI - NEWS

NAŠA POVEZANOST MORA BITI JAČA I BEZUVJETNA

img

Nakon mjeseca posta, teravih-namaza, kandilja, iftara i sehura, Kur'ana, ibadeta i dova, muslimani dočekuju Ramazanski bajram, jedan od dva najveća muslimanska praznika. U razgovoru sa glavnim imamom Medžlisa Islamske zajednice Maglaj, mr. Nevres-ef. Hodžićem, doznajemo da su svi planirani sadržaji tokom ramazana i realizovani. „Sretan sam da su učenici koji su na području našeg Medžlisa obavljali ramazansku praksu, učinili to na najbolji mogući način. Drago mi je što sam zajedno sa imamima obišao 16 porodica, odnosa osoba po izboru džematskih imama, jer lijepa je ovo aktivnost koja se može prakticirati i izvan ramazana. Moje i prisustvo predjednika IO Medžlisa u džematima tokom ramazana daje nam bolji uvid u potrebe džematlija, pa je svaki odlazak u džemat donio i neku korist. Drago mi je da smo i ovog ramazana realizovali sadržaj pod nazivom 'Ramazanska duhovna trpeza' i što je u svaki naš džemat došao vrhunski predavač. Džemati su bili dobri domaćini, priređivali su zajedničke iftara, predavanja su bila posjećena, pa ćemo i nastaviti i sa ovom praksom“, izjavio je za naš portal mr. Nevres-ef. Hodžić, glavni imam Meždlisa Islamske zajednice Maglaj, te vjernicima i vjernicama uputio bajramsku čestitku.

I reci: "Trudite se! Allah će trud vaš vidjeti, a i Poslanik Njegov i vjernici, i vi ćete biti vraćeni onome koji zna nevidljivi i vidljivi svijet, pa će vas o onome što ste radili obavijestiti“.
Poštovana braćo i sestre, cijenjeni sugrađani,
Ispraćamo blagoslovljeni mjesec ramazan. Dočekali smo ga sa velikim nestrpljenjem, a ispraćamo ga sa velikom nadom da su naša dobra djela uvećana, a loša oproštena.
Dok smo postili, vjerovali smo i nadali smo se Allahovoj nagradi, kako nam je to i preporučio naš poslanik Muhammed, alejhisselam. Očekujemo da će Uzvišeni Allah, iz Svoje beskrajne milosti, među one iskrene kojima je oprošteno, uvrstiti i nas.
Ramazan je mjesec ojačavanja volje i karaktera. Ako smo postili i pridržavali se preporuka Božijeg poslanika Muhammeda, alejhisselam, osobine strpljivosti, empatije, susretljivosti i istrajnosti postale su izražajnije. S njima ćemo lakše dočekivati životne izazove sa kojima ćemo se susretati ubuduće. Koliko smo u ramazanu osnažili svoju bogobojaznost i koliko izvan ramazana budemo imali svijest o Allahu, toliko ćemo imati i snage da ove osobine očuvamo i ne iscrpimo.


Prestankom ramazana naše obaveze prema Allahu Uzvišenom, našem Gospodaru, ali ljudima sa kojima živimo, ne prestaju. Ispunjavajmo ih i izvan ramazana s najvećom revnošću.
U nedjelju nastupa Ramazanski bajram – veliki blagdan muslimana. Naši bajrami su lijepi. Ono što činimo tokom Bajrama dodatno nas približava Božijem zadovoljstvu - obilazimo rodbinu, komšije, naše umrle u mezarlucima, poklanjamo i primamo darove, dočekujemo goste... Sve nam je to vjerom preporučeno.
Kako živimo u teškom i izazovnom vremenu, naša povezanost mora biti jača i neuvjetovana. Stoga, ako imamo kome halaliti kakvu nedoličnost – halalimo mu je. Ako smo mi potrebni tuđeg halala, zatražimo ga. Konzumiranje alkohola, pogotovo uz Bajram, nije naša tradicija pa je izbjegavajmo.


Drugog dana Bajrama, kada je osjećaj zadovoljstva naijzraženiji, mi se, baš tada, sjećamo onih koji su uveliko zaslužni za našu slobodu, sreću i zadovoljstvo – naših šehida. Posjetimo ih uz Bajram u mezarlucima i proučimo im fatihu ili drugu dovu.
Poštovani, na kraju, molim Uzvišenog Allaha da podari zdravlje bolesnima, utjehu ucviljenima, pravdu obespravljenima, opskrbu siromašnima, društvo usamljenima.
Molim Uzvišenog Allaha da svima vama podari zdravlje, snagu i rahatluk. Molim Uzvišenog Allaha da Ramazanski bajram provedete u krugu svojih porodica – u porodičnoj toplini, kao i u Božijem zadovoljstvu. U ime Medžlisa Islamske zajednice Maglaj, kao i u svoje ime, čestitam vam Ramazanski bajram. BAJRA ŠERIF MUBAREK OLSUN!