Obilježena godišnjica oslobađanja kote Pazarić
U Liješnici je obilježena 31.godišnjica bitke za Pazarić, jedne od najtežih, najvažnijih i najsloženijih bitaka na maglajskom ratištu tokom agresije 92-95. Iscrpljeni blokadom, dugotrajnim nestrašicama hrane, lijekova, municije i električne energije, izloženi stalnim granatiranjima civilnih ciljeva u gradu i prigradskim naseljima, borci 327.Viteške brdske brigade Armije RBiH odlučili su se za izvođenje akcije 'Konvoj' čiji je cilj, osim osiguranja zaliha hrane i zarobljavanja neophodnog naoružanja i municije, bio da se sa južne strane proširi slobodna teritorija Maglaja i približi linijama koje su držali pripadnici Armije sa zavidovićke strane. Akcija je izvedena u vrlo veškim vremenskim uslovima, vojni ciljevi su postignuti, ali cijena je bila visoka. Jedan broj pripadnika maglajske brigade izgubio je živote, dosta je bilo i ranjenih. Nakon osvajanja novih položaja uslijedila je osveta neprijatelja prema nedužnim civilima i granatiranje Liješnice i Maglaja.
„Prije tačno 31 godinu bio sam na Pazariću, bio sam vezista i krenuo sam prema toj koti. To su mi najteža sjećanja iz raznih godina, a kada je kota oslobođena to je puno značilo za sve nas u brigadi. Porastao je i moral među borcima, dalo nam je elana da krenemo dalje u oslobađanje ovih prostora“, ispričao nam je Šekib Bradarić, pripadnik nekadašnje maglajske brigade. Među onima koji su danas bili u Liješnici bila je i Nermina Hrnjić, sestra rahmetli Nermina Mujića-Kaćeta. „Nema dana da ne pomislim na Nermina, a na ovaj dan posebno sam emotivna. Imam njegovu sliku, gledam je, a gledam i svoga sina, koji se takođe zove Nermin, kako liči na dajdžu rahmetli“, ispričala nam je Nermina.
Nakon oslobađanja kote, uslijedio napad neprijateljske artiljerije
U Liješnici su se okupili pripadnici nekadašnji učesnici bitke, branilačke populacije, nekadašnji pripadnici maglajske brigade, građani, predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti, vijećnici, djeca i omladina. A najbrojniji su bili učenici i učenice Osnovne škole „Maglaj“ koji su u Liješnicu došli sa nastavnicom Safirom Vuković Karajbić i nastavnikom Rifatom Burejićem. Na spomen-obilježje šehidima-poginulim braniocima i civilnim žrtvama rata u Liješnici položeno je cvijeće, proučena je fatiha a okupljenim su se obratili Fahir Salkić, predsjednik Vijeća MZ Liješnica, Nevres ef.Hodžić, glavni imam Medžlisa IZ Maglaj, Adnan Sirovica, ministar za boračka pitanja u Vladi ZDK i Maid Suljaković, načelnik općine. Svi su posebno naglasili važnost njegovanja kulture sjećanja na teške i sudbonosne godine agresije i herojstvo maglajskih boraca. U povodu ovog značajnog datuma raspisan je konkurs za najbolji literarni rad, a prva nagrada otišla je u ruke Amile Omerović.
Pješice do kote Pazarić
Okupljeni su se zatim pješice uputili do Pazarića gdje je vrlo emotivno govorio Hasan Čaušević-Bofors, pripadnik maglajske brigade. „Po snijegu i hladnoći izveli smo ovu akciju. Ja ima običaj reći da je osvajanje kote Pazarić naš mali Vlašić. Linija koju smo uspostavili nije pala do deblokade. Značaj ove bitke je i u tome što smo dobili moral za daljnje oslobodilačke akcije tokom 1994., a posebno 1995.godine“, prisjetio se Čaušević i posebno istakao. „Ne smijemo zaboraviti naše šehide Kaćeta, Cigu, Čarlija, Piketa, Seju i ostale koji su dali svoje živote na ovoj lokaciji. Svi šehdi Maglaja su utkali svoje živote u temelje Bosne i Hercegovine koju mi moramo dalje graditi. Ne zaboravite – domovina je svetinja i mi nemamo druge“.
NBr.