Nedjelja , 22. Dec, 2024

VIJESTI - NOVOSTI - NEWS

Takvo herojstvo nastavnika i učenika nije zapamćeno (FOTO)

img

U Maglaju prikazan dokumentarni film o ratnim školama u Sarajevu "Pucajte, ja i sada držim čas"

Tihi jecaji, uzdasi, a na kraju buran aplauz – ovako je publika u prepunoj kino sali „Sarah Bernhardt“ Doma kulture „Edhem Mulabdić“ ispratila projekciju dokumentarnog filma "Pucajte, ja i sada držim čas" novinarke Arijane Saračević Helać. Publika u Maglaju mogla ga je vidjeti zahvaljujući angažmanu Opće biblioteke Maglaj kao jedan od sadržaja kojim ova ustanova obilježava Dan državnosti BiH.

Pored brojnih građana, prosvjetnih radnika – aktivnih i penzionisanih, učenika osnovnih i srednjih škola, projekciji je prisustvovao i Maid Suljaković, općinski načelnik, predsjedavajuća i dopredsjedavajuća Općinskog vijeća Aida Bašić i Aida Hadžić te mnogi vijećnici.

Nezapamćeno herojstvo učenika i nastavnika tokom ratnih godina

Film govori o ratnoj školi u Sarajevu, a mi znamo da se isti proces odvijao i u našem Maglaju – od radio škole do ratne škole, u podrumima, stanovima, ondje gdje se moglo. I možda nije bio problem što se nastava odvijala u podrumima, veliki problem je bio doći do njih. Vidim ovdje večeras još nastavnika i nastavnica iz ratne škole, ali još su mi draže generacije koje su iznjedrile te ratne škole, koji su danas mladi ljudi, koji imaju svoje porodice, na ponos ovom gradu. Takvo herojstvo i učenika i nastavnika nije zapamćeno. Isto se dešavalo i u Sarajevu i baš o tome govori ovaj film“, kazala je uoči projekcije Nina Bunjevac-Salkić, direktorica Opće biblioteke.

Eldina Zolj-Balenović, novinarka ali i jedna od učenica ratne škole koja govori u ovom dokumentarnom filmu, istakla je da su ima nekoliko najtežih trenutaka iz godina rata kojih se sjeća i dandanas – rušenje njene škole tokom granatiranja sa agresorskih položaja i masakr u Osnovnoj školi „Fatima Gunić“ kada su poginuli učiteljica i njeni učenici. „Prošle su godine od tada, ali ti osjećaji i te emocije, izuzetno su živi i jaki u svima nama koji smo tih dana dolazili u ratne škole, pod snajperima, granatima, ne slušajući sirene za opću ili zračnu opasnost. Neki su poginuli, neki nisu dobili priliku da poslije rata grade državu, a oni rijetki koji su dobili priliku zaista su naš ponos. I sva djeca koja su izašla iz ratnih škola, a dobila su priliku, pokazali su koliko smo ozbiljno radili“, kazala je Eldina Zolj-Balenović. O ratnoj školi u Maglaju, odvijanju nastave po punktovima, izazovima sa kojima su se suočavali prosvjetni radnici govorila je nastavnica bosanskog jezika i književnosti Hana Čaušić i podsjetila prisutne na preminulu kolegicu Fatimu Ćosić, takođe jednu od nastavnica u ratnoj školi, koja je o tom periodu željela napisati knjigu. Nažalost, smrt ju je spriječila u tome. „Sjećamo se svih onih koji su svojim životima, neko puškom, a neko pisanom riječju stvarali temelje naše slobode, odlazeći na linije odbrane, u rovove, neki na punktove, u podrume, podrumske učionice, u RTV Maglaj, učiti 2.000 osnovaca i 700 srednjoškolaca“, istakla je nastavnica Čaušić i podsjetila da su 102 prosvjetna radnika bila angažovana u maglajskoj ratnoj školi.

Generacije koje su se školovale tokom rata su danas najbolji ljudi

Tokom opsade Sarajeva, preko 3.000 djece i omaldinaca školovalo se u improvizovanim i hladnim prostorijama, najčešće podrumima, iako su nastavnici i učenici bili izloženi opasnostima kontinuiranog neprijateljskog djelovanja, obrazovni proces u opkoljenom Sarajevu, kao jedinstveni simbol otpora i hrabrosti, nikada nije zaustavljen. Autorica filma Arijana Saračević Helać, čuvena ratna reporterka i dobitnica brojnih nagrada i priznanja među kojima je i ono najveće „Zlatni ljiljan“, naglasila je da je film posvetila svim prosvjetnim radnicima koji su tokom rata obrazovali djecu dajući im znanje kako najveći kapital. „Drago mi je da sam ponovo u herojskom Maglaju, gdje sam dolazila tokom ratnih godina“, kazala je prisutnima Arijana Saračević Helać i nastavila. „Neizmerno sam zahvalna svim prosvjetnim radnicima koji su ostavljali svoje roditelje, svoju malu djecu, svoje pordice i išli da uče tuđu djecu, ne znajaći šta će zateći kada se vrate kući. Upravo ovaj film svjedoči o tome. Taj film sam mogla napraviti i ovdje u Maglaju, bio bi isti. Uposlenica sam FTV i film sam radila u jednom teškom vremenu za našu kuću prošle godine, tako sam bila limitirana samo za Sarajevo. Film je napravljen sa nula budžeta. Hvala posebno djeci koja su došla pogledati film, vidjećete koliko je zaista malo potrebno da budete veliki. Generacije koje su se školovale tokom rata su najbolji ljudi danas, one su na neki način stub našeg društva i njihovo znanje je zaista ogromno. A to mogu da zahvale svojim nastavnicima. Ne znam kako da vam zahvalimo. Malo ko je u proteklim godinama pominjao prosvjetne radnike, kao da nisu postojali, a uradili su tako važan i ogroman posao“, rekla je prisutnima novinarka Arijana Saračević Helać te zamolila načelnika Maida Suljakovića da ove činjenice ima na umu. U okviru projekcije filma nastupile su i gimnazijalke Najda Mulalić, Melisa Mahmutagić i Džejla Omerović. Inače, iz Opće biblioteke Maglaj najavili su da uskoro počinje upis za kalendarsku 2025.godinu kao i svoje učešće na tradicionalnoj „Maglajskoj čaroliji“.




N.Br./maglaj.net