Najviše nesreća u saobraćaju u našoj zemlji dešava se na magistralnom putu M17 i to zbog velikog opterećenja vozila. M17, koji mnogi nazivaju i 'magistralom smrti', dijelom prolazi i općinom Maglaj, pa zdravstveni radnici Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Maglaj prvi priteknu u pomoć povrijeđenim u saobraćajnim nesrećama te pravovremenom i stručnom intervencijom spašavaju živote. Edukacijski centar Banja Luka u Zenici je organizovao edukaciju iz oblasti naprednih tehnika zbrinjavanja politraumatizovanih pacijenata kojoj su prisustvovali zdravstveni radnici iz ustanova iz cjele BiH, pa i maglajskoj Doma zdravlja – Melisa Huskić, Jasmin Latović i Mujo Gračo, medicinski tehničari sa višegodišnjim iskustvom rada u SHMP.
„Steći nova znanja uvijek je korisno. Medicina stalno napreduje i mi moramo da budemo u toku sa novim, naprednim znanjima koje zagovara i Svjetska zdravstvena organizacija jer ovo su nove američke smjernice – ITLS. Usvojili smo nove metode kada je u pitanju zbrinjavanje povrijeđenog kod sumnje na povredu kičmenog stuba. Dešava se, nažalost, da se nestručna lica izvuku povijeđenu osobu iz automobila i naprave ga trajnim invalidom. Zato je od izuzetnog značaja stručno zbrinjavanje povrijeđenih. Procjenjuje se da su za 2 minute mora povrijeđeni izvući iz vozila, pružiti mu se adekvatna pomoć te pripremiti ga za transport. Smatram da bi ovakvu edukaciju trebali proći i svi koji dolaze u kontakt sa povrijeđenim u saobraćajnim nesrećema, a tu prije svega mislima na pripadnike policije i vatrogasce. Oni su tu uvijek sa nama na licu mjesta i mi djelujemo kao jedan tim“, kazao nam je medicinski tehničar Jasmin Latović. Melisa Huskić, Jasmin Latović i Mujo Gračo završili su brojne edukacije, a po povratku iz Zenice, stečena znanja prenijeli su kolegama i kolegicama zaposlenim u Domu zdravlja Maglaj. Ovakve edukacije postaće stalna praksa.
„Radi se po novim američkim smjernicama i totalno se mijenja pristup pacijentu i načinu rada kod zbrinjavanja traume. Relativno smo mladi po radnom stažu i smatram da treba da idemo u korak s vremenom. Naravno, sretan sam što sam ono što sam naučio mogao prenijeti svojim kolegama i kolegicama. Takođe, u prvim danima decembra Jasmin i ja ćemo u Banja Luci prisustvovati kursu za instruktore i nadam se da će uskoro Dom zdravlja Maglaj imati prve instruktore u oblasti edukacije zbrinjavanja politraumatizovanih pacijenata“, dodao je medicinski tehničar Mujo Gračo.
N.Br./maglaj.net