SVU KOLIČINU VODE KOJU TOKOM DANA SKUPIMO U GLAVNOM REZERVOARU, ISPORUČIĆEMO KORISNICIMA
„Kiša koja je pala sinoć, samo je kap u moru potreba. Ipak, u ovako sušnom periodu sva količina padavina je dobro došla. Bez kiše koja bila padala barem sedam dana, nema ni poboljšanja hidrološke situacije na našem području. Dok imamo vodozahvat iz kompanije Natron-Hayat, da nema povećane potrošnje vode, te količine bi bile dovoljne za normalno vodosnabdijevanje tokom cijelog dana. Međutim, velika je potrošnja i pored redukcija, mnogi se građani ponašaju bahato i neodgovorno. Nikako da shvate da su na snazi vanredne okolnosti i da vodu, ako nikada onda sada trebamo čuvati i racionalno koristiti“, kazala nam je na početku razgovora Šefka Hasanić, direktorica KJD Maglaj.
Sa prvim redukcijama, korisnici gradskog vodovoda suočili su se 12.jula. Zbog prekomjerne potrošnje i loših hidroloških prilika prvo su uvedene redukcije korisnicima u Ulišnjaku, a zatim i u gradu i Bijeloj Ploči. Od ponedjeljka, 19. augusta na snazi je četvrti stepen redukcije Za korisnike koji se snabdijevaju iz rezervoara “Misurići”, rezervoara “Plane” i rezervoara “Litica” redukcije su od 10 do 15 i od 19 do 6 sati naredog dana, a za korisnike rezervoara “Šiprage” redukcije su od 19 do 16 sati narednog dana. „Ulišnjak ima stalne redukcije zbog kapaciteta rezervoara i pumpnih stanica, kao i zbog prekomjerne potrošnje. Količina od 50 kubika vode, koliko ima u rezervoaru, potroši se za dva do tri sata. I na Bijeloj Ploči je povećana potrošnja“, dodala je direktorica Hasanić. U nedjelju, već u 15 sati korisnici su bili bez vode. Razlog je prekomjerna potrošnja, pa iako je nestanak vode izazvao veliko negodivanje među korisnicima, na ovaj korak u KJD Maglaj su se odlučili kako bi spriječili veće štete. „Došlo je do smanjenja količine vode u glavnom rezervoaru i bili smo prinuđeni zatvoriti vodu u 15 sati jer se došlo do kritične tačke ispod koje ne možemo ići i pustiti da pumpe rade. Bila je ovo hitna situacija i morali smo ovako postupiti“, pojašnjava naša sagovornica.
Kvalitet vode nije upitan
U ovoj kriznoj situaciji u KJD Maglaj imaju svu podršku iz Natron-Hayata i općine Maglaj. Nažalost, ono što se svakodnevno dešava je pucanje cijevi vodovodne infrastrukture. To se dešava i po nekoliko puta tokom dana na različitim lokacijama.
Poljedica je to i suše, stalnih redukcija, odvrtanja i zavrtanja ventila. Traži to i stalni angažman radnika KJD Maglaj, pratktično tokom 24 sata jer ne žele dozvoliti gubitke u mreži. Kvalitet vode nije upitan, analize se redovno rade, kako u laboratoriji KJD Maglaj tako i u Institutu za zdravlje i sigurnost hrane Zenica. „Posljednjih 15 dana, otkako je Bistrica presušila, sve količine vode bile su iz vodozahvata Bosne preko Natron-Hayata i cjevovoda koji vodi do Fabrike vode gdje se postupkom tehnološka voda prerađuje u pitku vodu. Nakon sinoćnje kiše imamo i dotok Bistrice. Svu vodu koju prikupimo, puštaćemo u sistem i isporučićemo korisnicima jer nemamo mogućnost akumulacije. Da li će to biti pola sata ili sat duže, zavisiće od dotoka vode“, naglasila je Šefka Hasanić.
(Bistrica)
I pored nikada lošije situacije sa vodosnabdijevanjem na području općine Maglaj, u KJD Maglaj još uvijek imaju i po nekoliko zahtjeva građana dnevno da im se pune bazeni. Postoje i situacije da građani traže da im se isporuči voda za piće, a kada radnici KJD Maglaj dođu na lice mjesta shvate da se ipak radi o punjenju bazena. Ono što se redvno čini, jeste isporuka vode za stočne farme.
Iduće godine možda i veće cijene vode za prekomjerne potrošače
S obzirom na iskustva i sušni period ove godine, u KJD Maglaj već razmišljaju u cijeni vode za enormne potrošače, po uzoru na neke općine u okruženju, a takođe se razmišlja i o proširenju trenutnih kapaciteta. „Prema Općinskom vijeću iz KJD Maglaj otićiće prijedlog da barem u jednom vremenskom periodu, od maja do septembra, kubik vode bude skuplji za prekomjerne potrošače. Prema statistikama, pet do šest kubika mjesečno je dovoljno da se zadovolje osnovne životne potrebe po članu domaćinstva, a sva potrošnja preko toga, naravno uz saglasnost Općinskog vijeća, bila bi po posebnoj cijeni. Takođe, već smo shodno iskustvu, pokrenuli aktivnosti da od nekoliko projektantskih kuća tražimo mišljenje o proširenju naših, prihvatnih kapaciteta. Uz podršku Općine Maglaj i zajedničku inicijativu krenuli smo u te aktivnosti, pa već danas (utorak op.a.) imamo inicijalni razgovor sa predstavnicima jedne od projektantskih kuća. Dok ima Bosne, iz Natron-Hayata imaju prostora da nam daju potrebne količine vode, posebno ako dođe do proširenja naših prihvatnih kapaciteta. Imamo resurs, samo trebamo razviti infrastrukturu. Još jednom naglašavam, količina vode koju zahvatimo iz Natron-Hayata u zimskom periodu je sasvim dovoljna za cjelodnevno vodosnabdijevanje. Tokom ljetnog perioda potrošnja je i veća, što je razumljivo, katastrofalna je ove godine i hidrološka situacija a problem je i neracionalna potrošnja, pa smo suočeni sa redukcijama“, dodala je na kraju razgovora Šefka Hasanić, direktorica KJD Maglaj.
Još jednom podsjećamo da je u skladu sa uvođenjem četvrtog stepena redukcije zabranjeno: pranje i polivanje ulica, dvorišta i avlija, zalivanje bašta, travnjaka i sportskih terena, pranje tepiha, pranje automobila, neracionalno trošenje vode na gradilištima i slično, korištenje vode iz gradskog vodovoda za rekreativne svrhe (punjenje bazena za kupanje i sl.) te izvođenje priključaka za nove korisnike i naselja do prestanka redukcije.
N.Br./maglaj.net