Od 2014. godine, u vrtićima Federacije BiH, UNICEF BiH provodi program „Zdravo jedi, zdravo rasti“ kako bi se svijest o značaju zdrave ishrane za razvoj djece promovisala među roditeljima, vaspitačima, kuharima i drugim zaposlenima u predškolskim ustanovama, te kako bi se smanjila pojava gojaznosti i drugih poremećaja u razvoju djece predškolskog uzrasta uzrokovanih nepravilnom ishranom i nezdravim životnim navikama. U program UNICEF-a BiH „Zdravo jedi, zdravo rasti“, kroz Projekat „Odgojno-obrazovne ustanove – prijatelji zdrave ishrane“ uključena je i JU „Dječiji vrtić“ Maglaj, kao jedina predškolska ustanova sa područja Zeničko-dobojskog kantona kandidovana od strane Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport ZDK.
Djeca teško žele probati nove okuse hrane
U Dječijem vrtiću Maglaj nedavno je organizovana interaktivna radionica sa djecom dvije vrtićke grupe i kuharima iz Udruženja kuhara BiH. Cilj radionice je bio promocija zdrave ishrane djece kroz demonstraciju primjera zdravog doručka - sendviča od cjelovitih žitarica, te podizanje svijesti o značaju konzumacije cjelovitih žitarica, voća i povrća za zdravlje. Radionici su prisustvovale predstavnice Zavoda za javno zdravstvo FBiH i članovi radne vrtićke grupe. „Konačni cilj ovog projekta jeste jačanje kapaciteta ustanove za promociju zdrave ishrane i dobijanje prestižnog naziva „Odgojno-obrazovna ustanova – prijatelj zdrave ishrane“. Projekat je predviđen da traje od septembra do novembra, sadrži puno aktivnosti i kriterija koje moramo ispuniti da bi postali članovi mreže odgojno-obrazovnih ustanova, kao i nosioci ovog prestižnog naziva“, kazala je Kanita Bašić, direktorica JU „Dječiji vrtić“. Kako nam je rekla naša sagovornica, djeca su odvajala povrće koje im je bilo posluženo, a generalno ih je teško privoliti da probaju nešto novo, a zdravo.
U vrtiću, naglašava direktorica Bašić, ne mogu sebi dozvoliti luksuz bacanja hrane, sve se priprema danas i isti dan se konzumira, te je hrana u vrtiću odgovarajuća po količini i raznovrsnosti. „Bilo bi dobro uz naziv vrtića imati i ovaj prestižni naziv, posebno u ovom vremenu kada svi težimo živjeti u skladu sa zdravim stilovima života, a koji se usvajaju od najmlađe dobi. Vrtići su sigurno uz porodični dom najbolje mjesto za usvajanje prvih spoznaja o uravnoteženoj prehrani, fizičkoj aktivnosti i higijenskim navikama, i o tome kako one utiču na zdravlje. Svi znamo koliko je zdrava i raznovrsna ishrana važna za pravilan razvoj djeteta, ali mnogi roditelji danas, izgleda, s tim muku muče, jer su djeca pretežno kod kuće izbirljiva, odbijaju mnoge namirnice, vole nezdrave zalogaje, jedu slatkiše između obroka, pa se u praksi pokazalo da je prednost ishrane u vrtiću jedna radosna društvena situacija, kao što je to bio slučaj i na ovoj interaktivnoj radionici. Kolektivno (zajedničko) ručavanje i atmosfera za vrijeme obroka utiče na uspostavljanje zdravih nutritivnih navika i ponašanja za čitav život, jer je to prilika da se djeca druže dok jedu, u kontrolisanim uslovima naravno, pa čak i oni koji slabije jedu pozitivno reaguju kada vide drugu djecu da jedu raznovrsnu hranu. Na ovoj radionici jako je teško bilo svu djecu privoliti da probaju sve što je pripremljeno, ali kada su probali bili su oduševljeni i pozitivno reagovali na nove okuse“, rekla nam je na kraju razgovora Kanita Bašić, direktorica JU „Dječiji vrtić“ Maglaj.
Naredne aktivnosti
U narednom periodu planirana je još jedna interaktivna radionica, a osim promocije zdrave ishrane i fizičke aktivnosti, treba da se promovišu i drugi zdravi stilovi života kao što su prevencija bolesti, pušenja, alkoholizma, promicanje i podržavanje dojenja, priprema politike i akcionog plana protiv nasilja, stigmatizacije i diskriminacije, da se o tome, takođe, podiže svijest među djecom.
N.Br./maglaj.net