Kako je objavljeno na zvaničnoj stranici Općina Maglaj delegacija koju je činilo 25 stručnjaka iz relevantnih institucija i organizacija u Bosni i Hercegovini, od 22. do 28. juna boravila je u regiji grada Trabzona u okviru obuke o upravljanju katastrofama od poplava, erozija i izlijevanja u kontekstu klimatskih promjena, koju su organizirali Turska agencija za saradnju i koordinaciju (TIKA) i Generalna uprava za borbu protiv dezertifikacije i erozije (ÇEM) pri Ministarstvu okoliša, urbanizacije i klimatskih promjena Turske.
U ime Općine Maglaj prisustvovali su Maid Suljaković, načelnik općine i Eldina Mehinagić, pomoćnica načelnika. Članovi delegacije su, pored teorijskog dijela obuke, na terenu izvršili uvid u inovativne strukture za borbu protiv poplava, koje je izgradila 22. regionalna uprava DSI-a crnomorske regije sa sjedištem u gradu Trabzon. Organizirana je i posjeta Muzeju poplava, jedinom takve vrste u Turskoj, s informacijama i eksponatima koji svjedoče o materijalima, modelima i simulacijama različitih kriznih situacija.
Prirodne i vještačke strukture za borbu protiv poplava, koje su na rijekama i bujičnim tokovima izgradile Državne hidroelektrane (DSI) u istočnoj crnomorskoj regiji Republike Turske kako bi kontrolirale kišu tamo gdje pada, a ne tamo gdje se izlijeva, postale su primjer za druge zemlje.
Ovo je nastavak saradnje i obuke započete u aprilu 2025. godine, gdje su prisustvovali obukama koje se odnose na aktivnosti u kriznim situacijama.
Maid Suljaković, načelnik općine, obratio se na početku obuke u Trabzonu i prisutnim je govorio o problemima i izazovima s kojim se Maglaj suočavao s posebnim akcentom na elementarne nepogode. Uputio je zahvalnost za svu pomoć koju su pružili našoj općine, te na prilici da Općina Maglaj bude dio ovog programa.
"Izražavam iskrenu zahvalnost Turskoj agenciji za saradnju i koordinaciju – TIKA na dugogodišnjoj saradnji, kontinuiranoj podršci i nesebičnoj pomoći koju su pružali našoj lokalnoj zajednici. Zahvaljujući njihovom razumijevanju i spremnosti da prepoznaju stvarne potrebe naših građana, realizovani su brojni značajni projekti u našoj općini. Posebno cijenimo posvećenost i partnerski odnos koji TIKA njeguje prema lokalnim zajednicama širom Bosne i Hercegovine, a saradnju sa našom općinom vidimo kao primjer uspješne i sadržajne međuinstitucionalne povezanosti. Maglajlije nisu zaboravile pomoć turskog naroda i Vlade, upravo preko organizacije TIKA, kada su se ljudi počeli vraćati svojim kućama nakon agresije na BiH obnovom kuća, škola i puteva, stare gradske jezgre, a pomoć nam nije izostala ni nakon katastrofalnih poplava 2014.godine. Nismo to zaboravili. Radujemo se nastavku saradnje i novim zajedničkim projektima koji će i u budućnosti doprinositi kvalitetnijem životu naših građana“, naglasio je načelnik Suljaković.