Srijeda , 09. Jul, 2025

KULTURA - CULTURE

SJEĆENJE KAO IMPERATIV

img

U povodu Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici i 30.godišnjice od genocida, Medžlis Islamske zajednice Maglaj upriličio je promociju knjige „Od Srebrenice do svjetla na kraju tunela“ autora Azira Osmanovića, magistra historije i kustosa u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari. O knjizi je govorio Hajrudin Mešić, profesor historije u Gazihusrev-begovoj medresi u Sarajevu. I Osmanović i Mešić preživjeli su genocid u Srebrenici u kojem im je ubijeno desetine članova porodice. U zemlji i inostranstvu svjedoče o genocidu počinjenom na području Srebrenice, u julu 1995.godine.


„Ova knjiga nije samo priča o meni i mojoj porodici nego je to priča o hiljadama porodica koje su boravile u Srebrenici od 1992. do 1995. godine. Svaka od tih priča je teška na svoj način, ali opet priče svih tih ljudi koji su boravili u Srebrenici za vrijeme opsade, a posebno za vrijeme genocida, liče jedna na drugu. Kultura sjećanja izuzetno je važna za sve nas, ne samo za ljude koji su preživjeli genocid u Srebrenici nego za sve normalne ljude u Bosni i Hercegovini bez obzira kojem narodu pripadali. Izuzetno je to važno, a ko će o tome govoriti nego mi, koji smo to sve i preživjeli. Suočavamo se često sa izazovima i preprekama ali istina mora biti dostupna svima “, kazano nam je Azir Osmanović, autor knjige.


"Knjiga je jedno svjedočanstvo, jedan korak u čuvanju kulture sjećanja. Govori se o Srebrenici i u Irskoj, Velikoj Britaniji, govori se u UN-u i u Bosni i Hercegovini, ali se može i mora mnogo više. Taj stravični zločin, koji je haškim presudama okarakterisan kao najgori zločin – genocid, toliko je ušao u svjetsku memoriju da moramo biti svjesni toga da pričamo, da opominjemo, da to bude bude svojevrsna brana nekim, ne daj Bože, novim genocidnim namjerama. Oko 11.jula puno se priča o Srebrenici, ali onda nastaje jedno zatišje, ne možemo ni očekivati da se govori istim intenzitetom, ali bi trebalo sistemski nastojati da se svaki dan govori istina. Memorijalni centar i njegovi zaposlenici su ti koji nas podsjećaju na to što bi neki, možda, htjeli da zaborave, a počinioci genocida bi htjeli da se o tome nikako ne priča“, kazao je Hajrudin Mešić i dodao da je knjiga „Od Srebrenice do svjetla na kraju tunela“ u rangu „Dnevnika Ane Frank“ te da će zahvaljujući skorim prijevodima na engelski i druge svjetske jezike doći do šire čitalačke publike.


Mr. Nevres-ef. Hodžić, glavni imam Medžlisa IZ Maglaj, koji je ujedno bio i moderator na tribini, najavio je da će se u Maglaju, 11. jula ponovno biti organizovana „Šetnja sjećanja Maglaj za Srebrenicu“ – od spomen-obilježja u ulici Srebreničkih žrtava rata do Parka domovini. Uskoro će javnosti biti predočen program ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici.