Promocijom dva izuzetno vrijedna književna naslova u Maglaju je počela kulturna manifestacija „Mulabdićevi dani kulture“ koju po 22.put organizuje Javna ustanova Opća biblioteka Maglaj. Edhem Mulabdić nije bio samo prvi bošnjački romanopisac, on je i novelista, putopisac, čovjek koji je u svoje vrijeme bio i veliki prosvjetitelj, a za nas Maglajlije, naš sugrađanin u čijem se svakom tekstu ogleda i Maglaj, rečeno je na otvaranju manifestacije. „'Mulabdićevi dani kulture' imaju i ulogu da maglajskoj javnosti predstave ono što je najnovije i najaktuelnije u bosanskohercegovačkoj književnosti, izdavačkoj produkciji, da se upoznamo sa novim naslovima i značajnim autorima. Ponosni smo na sve sadržaje ove manifestacije koje smo vam predstavili u predhodnom periodu“, kazala je na otvaranju Nina Bunjevac-Salkić, direktorica Biblioteke, te za jesen najavila dijaloški program gdje će ljudi od struke govoriti o značaju i djelima Edhema Mulabdića. Otvaranju manifestacije prisustvovali su brojni građani i gosti, a okupljenim su se obratili Aida Bašić, predsjedavajuća Općinskog vijeća i Nevres ef. Hodžić, glavni imam MIZ Maglaj.
Predstavljena dva djela Izdavačke kuće „Dobra knjiga“
Organizatori su se za otvaranje ovogodišnje manifestacije odlučili za promociju naslova „Bosna i Bošnjaci od istočnog pitanja do genocida“ autora prof.dr.Enesa Durmiševića i romana „Velika avlija“ koji potpisuje Izedin Šikalo, ujedno i vlasnik Izdavačke kuće „Dobra knjiga“. Pored autora, o značaju ovih dijela i zašto ih vrijedi pročitati govorio je i prof.dr. Orhan Bajraktarević. „Ja sam pokušao dati odgovore na pitanja koja postavlja naš narod. Zašto je došlo do agresije i užasnih zločina, te zašto nismo imali svijest o vlastitoj državi“, rekao je na maglajskoj promociji prof.dr. Durmišević. „Motiv za pisanje ovog romana jeste sarajevski Purim iz 1819. godine kada je spašeno 13 Jevreja koji su bili zarobljeni od strane Ruždi paše. Na to su reagovali sarajevski Bošnjaci-Muslimani, njih 3.000 a po nekim izvorima čak i više, koji su opkolili konak kako bi ih oslobodili. To je mene fasciniralo i zbog toga sam namjerovao da nešto šire napišem o tom događaju. Roman „Velika Avlija“ svjedoči o užoj sarajevskoj mahali u kojoj su živjeli Jevreji. Veći dio knjige upravo je posvećen ovoj temi i odnosu između Muslimana i Jevreja“, istakao je Izedin Šikalo, autor knjige „Velika avlija“ te najavio svoj drugim roman koji za tematiku ima vrijeme Drugog svjetskog rata. Izdavačka kuća „Dobra knjiga“ osnovana je prije 19 godina, a do sada je objavljeno blizu 900 knjiga u nekoliko različitih edicija. Neke od njih predstavio je mr. Omer Merzić, kao i novi projekat – izdavanje izabranih dijela Alije Nametka. Na oko 2.500 stranica u sedam tomova dvadesetak profesora, istraživača i asistenata iz SAD, Velike Britanije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije radilo je na realizaciji ovog projekta, istakao je mr. Merzić koji je i praunuk Alije Namtke.
U ponedjeljak promocija knjige „Legat Maglaju“
U muzičkom dijelu otvaranja „Mulabdićevih dana kulture nastupile su učenice Paralelne osnovne muzičke škole u klasi prof. Sanele Porčić: Azra Kalabić, Maja Mešić i Iman Nefić. Za ponedjeljak, 10.februar, najavljena je promocija bibliotečkog izdanja „Legat Maglaju“, čiji je stvarni autor prof. Radivoje Sužnjević, kojeg se Maglajlije sjećaju samo po dobru jer je u ovom gradu ostavio značajan trag kako u oblasti obrazovanja tako i kulture i kulturnih dešavanja.
NBr.