I dok su članovi i članice drugih sportskih kolektiva odmaraju nakon završene sezone za članove i članice Kajak-kanu kluba Maglaj sezona tek počinje. Nakon što su proteklih mjeseci trenirali u sportskim objektima, od prvih dana juna konačno su na Bosni, na svome starom mjestu ispod objekta srednjih škola. Tu imaju dva kontejnera za odlaganje sportske opreme i koliko-toliko uređen prilaz do vode. I naravno Bosnu koja sada ima odličan vodostaj. Mada, bude i problema – visok ili nizak vodostaj, Bosna zna biti i brza i prljava, a treninzi na vodi nisu mogući ni ako je vrijeme hladno.
U Kajak-kanu klubu Maglaju trenutno je 20-tak članova, a polovina su oni najmlađi – dječaci i djevojčice. Nešto je manje juniora i seniora, ali zato su ti mladji kadeti, kadeti, mlađi juniori, polaznici Škole kajaka jer i za njih postoje takmičenja.
Ove sezone na takmičenjima će se predstaviti sve kategorije
Trener u klubu je Sanjin Šabanović, višestruku državni prvak, osvajač brojnih medalja na domaćim i međunarodnim regatama, svojevremeno i Sportista Maglaja, neko ko svoje ogromno znanje i iskustvo prenosi na mlade. Tu je naravno i iskusni trener Nihad Efendić, koji je i osnivač Kajak-kanu kluba Maglaj. „Kada se završi sezona, imamo odmor od nekih mjesec dana, a onda kreću pripreme u teretani jer za kajak je dosta važna i snaga. Za one ozbiljnije takmičare tu je i trčanje. A kada počnu treninzi na vodi, prvo je 'uveslavanje', a tek onda slijede ozbiljni treninzi – veslanje staza, startovi, intervali, sprintovi itd“, kazao nam je trener Šabanović. Na predstojećim takmičenjima predstaviće se u svim kategorijama i sigurno je da će biti među najboljim. Jer, takva je tradicija u Kajak-kanu klubu Maglaj. Iako već ima poziva za učešće na regatama u Srbiji, Sloveniji i Hrvatskoj, tamo maglajskih kajakaša, nažalost, neće biti. Razlog su naravno finansijska sredstva.
„Ove sezone moraćemo se zadovoljiti takmičenjima u Bosni i Hercegovini gdje ipak imamo svoj rejting. Državno prvenstvo bude u zadnjoj sedmici augusta, uglavnom u Jajcu ili Zvorniku, a ove godine i Šamac je zainteresovan za organizaciju ovog takmičenja. Imamo veliku želju da već iduće godine ponovno organizujemo regatu u Maglaj. Našu zamisao predstavili smo i načelniku Suljakoviću jer želja nam je da maglajska javnost zna za nas, da imamo rezultate, da klub postoji kao i u proteklim decenijama. Takođe, voljeli bi dobiti i neko zemljište na korištenje. Kontejneri koje imamo nisu na našem zemljištu, ne možemo priključiti ni vodu ni struju. Ako bi imali zemljište, mogli bi izgraditi i neki trajniji objekat – imali bi gdje skloniti kajake, svlačionice, toalet“, dodao je Šabanović.
Kajakaši vrijedno treniraju pred takmičenja
Mihret Hrnjičić od skora je u klubu, a najveći 'krivac' što se i on našao u kajaku je njegov prijatelj Tarik Ruvić, kajakaš sa osam godina staža. „Iako sam u klubu tek mjesec dana, na prvu sam zavolio ovaj sport. Prvo sam veslao u tzv. 'patkici', u kojoj veslaju početnici. Onda je na red došla 'igla', e tu je bilo izvrtanja (smijeh). Polako savladavam tehniku, sve je bolje i bolje, volio bih da do kraja sezone pravo proveslam. Treneri su vrhunski, svaki trening je zanimljiv“, ispričao nam je Mihret. Tarik Ruvić, već iskusni kajakaš, naglasio je da su sada uslovi na Bosni puno bolji u odnosu na sam početak sezone. „Bosna je sada ima vodostaj koji nama jako odgovara pa su i treninzi bolji. Nama sezona traje do oktobra, pred nama su i brojna takmičenja i vrijedno se pripremamo prema planu. Nadam se još jednoj uspješnoj sezonu i da ću osvojiti sve što budem mogao, jer pripremamo se i za jednosjed i dvosjed na 200, 500 i 1000 metara, a možda bude i koji maraton. Na tim trkama vesla se od 5 kilometara i više“, saznali smo u razgovoru sa Tarikom Ruvićem.
Novi članovi i članice moraju proći i Školu kajaka
Ono što je posebno naglasio trener Šabanović je da novi članovi prvo moraju proći Školu kajaka, a najbolje da joj se pridruže dječaci i djevojčice uzrasta do 10 godina. Posebno se vodi računa o sigurnosti onih najmlađih. Osnovno pravilo je da bez prsluka ne smiju na vodu i ako sa njima nije neko od iskusnijih članova. Škola kajaka ujedno je i takmičarska disciplina u ovom sportu na brojnim regatama. „Nakon što prođu školu, neki se odluče i ostati u ovom sportu jer puno je prednosti. Prije svega ovaj sport je odličan za zdravlje, tu je i fizički izgled jer, vjerujte, na vodi radi svaki mišić“, naglasio je trener Šabanović. Ajas Mehinagić i Ishak Mujanović, kada su prije tri, odnosno četiri godine došli u klub, prvo su prošli školu kajaka. Kako su se stalno zajedno igrali fudbal, Ishak je nagovorio Ajasa da mu se pridruži u kajaku. „Stalno smo pričali o sportu, pa sam ga nagovorio da dođe na jedan trening i vidi kako je ovo lijep sport“, priča nam Ishak. A Ajasu je zaista svidio kajak jer je u klubu već tri godine. „Bosna je baš lijepa, to mi se najviše svidjelo. U početku sam se dva puta prevrnuo, ali sam brzo savladao tehniku. Sada je odlično, veslam bez problema“, ispričao nam je Ajas kojeg ove sezone očekuju i prva takmičenja, o kojima mu je Ishak puno pričao. „Prošle godine sam osvojio drugo mjesto na državnom prvenstvu – kategorija škola kajaka. Bio sam i na nekoliko regata – osvojio sam dva treća i jedno drugo mjesto. Ponosan sam na sve svoje medalje. A ove godine ih očekujem još više“, dodao je Ishak, a Ajas je poručio: „Pozvao bih sve koji žele da dodju i bave se kajakom, razvijaju se mišići, vesla se puno i lijepa je rijeka“.
Kajaci, kojih ima dovoljno, čekaju nove članove i članice. Dok je trajala školska godina, treninzi su se organizovali tri puta sedmično, a sada su svaki radni dan od 18 do 20 sati. Ako je neke od vas mlađih zainteresovao ovaj sport – pridružite im se!